Ana içeriğe atla

Doğum Haritası Nasıl Yorumlanır?


Dünyaya geldiğimiz tarih, saat ve yerin konumuna göre doğum haritamız şekillenir. Doğum saatinizde doğu ufkunda yükselen takım yıldızı, yükselen burcumuzu (ASC) belirler. Yükselen burç ve derecesine göre, güneş ay ve diğer gezegenler haritamızda yerlerini alır. Güneş kimliğimizi ve egoyu, Yükselen Burcumuz kendimizi ortaya koyarken izlediğimiz yolu, Ay ise duygu ve alışkanlıklarımızı anlatır. Kısaca, doğduğunuz anki gökyüzünün fotoğrafıdır doğum haritanız ve siz o enerjiler ile dünyaya gelirsiniz. Hermetik felsefede de bahsedildiği gibi “Yukarıda ne varsa aşağıda da o vardır”. Gezegenlerin konumu, ev ve burç yerleşimi, birbirleri ile olan açıları bizim yaşamımızı etkiler. Hayatın bize neler vaat ettiği ile ilgili ipuçları verir.

Doğum haritasını 12 dilime (12 ev diyoruz) ayrılmış bütün bir pasta gibi düşünün. İlk dilim yükselen burcumuz ve 1.ev ile başlar. Sonrasında 2.3.4…12 evler ve burçlar birbirini izler. Her bir evin teması, anlattığı öğeler farklıdır. Aynı zamanda gezegenlerinde! Güneş Ay Merkür Mars Venüs Satürn Jüpiter ve jenerasyon gezegenleri Uranüs Neptün Pluton 12 ev içinde yer alır. Bazen bir veya birkaç evde kümelenirler bazen de haritanın bütününe dağılırlar. Her bir yerleşimin bize anlattığı temalar farklıdır. Örneğin, Merkür ve Venüs’ü birinci evde olan bir kişinin kabaca; hoş göründüğünü, meraklı, güzel konuşan yazan çizen biri olarak çevresinde algılandığını bu yönde kabiliyetleri olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Merkür ve Venüs’ün haritasında yönettiği evlerin temalarını kendine çekecektir diyebiliriz. Merkür 5.evi yönetiyorsa bu evin teması olan aşk, hobiler ve çocuklar gibi temalar ona gelecektir.

Bu fotoğrafı doğru analiz etmek içinse bir astroloğa danışın ve doğum haritası analizi yaptırın. Kendinizi daha iyi tanıyın, geleceğe yönelik adımlarınızı atarken, önemli kararlar alırken astrolojik öngörülerden faydalanın ve daha doğru tercihlerde bulunun!

* Danışmanlıkla ilgili bilgi almak için regulusluna@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Aylin İleri Aydoğan
Mart 2013

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burç Yorumlarını Nasıl Takip Etmeliyiz ?

Astrolojinin öngörülerinden doğru bir biçimde faydalanabilmek için onu nasıl okumamız gerektiğini bilmeliyiz. Sadece Güneş burcunuzu bilmek yani doğum gününüzde Güneş'in hangi burçta yerleştiğine bakarak günlük, haftalık, aylık, yıllık burç yorumlarını takip etmek size istediğiniz bilgilerin ancak %50'sini hatta zaman zaman daha da azını verir. Neden mi?
Çünkü, doğum haritamız yükselen burcumuza göre şekillenir(doğum haritası nasıl yorumlanır yazımı okuyarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz). Haftalık, aylık, yıllık astrolojik tahminlerin analizi genellikle Güneş burcunuza göre değil yükselen burç üzerinden yapılır. Örneğin, yükseleniniz Başak burcu ise; doğum haritanızda sırasıyla 1.evde Başak, 2.evde Terazi ve 3.evde Akrep burcu yer alır. 2012 Ekim ayından 2015 Aralık ayına kadar Akrep burcunda ilerleyecek olan Satürn gezegeninin transiti sizin 3.evinizde yer alacaktır. Bu da sizin yakınlar ve kardeşlerle olan ilişkinizde zorlanmalar, eğitim-öğretimde daha detaycı ve sorgulayı…

Satürn Yay Geçişi ve Burçlar (Aralık 2014-2017)

Satürn geçişleri bulunduğu ev ve burç konularına bağlı olarak hayatımıza disiplin ve konsantrasyon katar, limitlerimizi gösterir, yetersizlik hissettiğimiz konularla yüzleştirir. Bu süreçte, daha iyisini yapmak zorunda olduğumuz duygusunu yaşarız. Yaklaşık 2,5 yıl süren bu geçişlerde hayatın hangi alanında sorumluluklar üstlenmemiz gerektiğinin farkına varır, o alandaki tercih ve yaklaşımlarımızı gözden geçirir eksiklerimizi tamamlamaya gönüllü olursak yeni ve köklü, ileriye dönük sağlam temeller atma şansını da yakalamış oluruz. O nedenle Satürn transitlerinin farkında olmak bizi korkutmak yerine, gelişim ve büyümek adına bir adım öne geçmemizi sağlayabilir. Tabii ki yaşadığımız ana dair ipuçlarını iyi okumak, cesaret ve sabır göstermek, sorumluluklardan kaçmamak, çalışarak ancak başarılı olabileceğimizin farkında olmak bu aşamada çok önemli. Astroloji de bu noktada bizlere yardımcı oluyor.
Satürn Yay burcunda olacağı 23 Aralık 2014-15 Haziran 2015 ile 18 Eylül 2015-20 Aralık 2017 tar…